Съвсем наскоро бе представено изследване на ECOFYS направено по поръчка на Европейската комисия за истинските разходи на Европа за производството на електрическа енергия през 2012г.
От изследването стана ясно, че зелената енергия излиза всъщност по-евтино на Европейските държави. Това се дължи на факта, че производството на енергия от фосилни горива също подлежи на значително субсидиране. Също така, към разходите за това производство са прибавени косвените разходи, които възникват вследствие на замърсяването на околната среда – преодоляване на проблеми като качеството на въздуха, токсичност и климатичните промени.
Например цената, която целия Европейски съюз е платил през 2012 г. за борба с климатичните промени причинени от замърсяването чрез ТЕЦ-овете, е около 200 – 310 млрд €.
Очаква се докладът да се вземе под внимание на среща на Съвета на Европа, която ще се проведе на 23 и 24 октомври 2014г., при формирането на бъдещата енергийна и климатична политика на Европейския съюз.
Докладът е ясно доказателство, че енергията от фотоволтаичните панели става все по-рентабилна. Соларните технологии вече са конкурентоспособни и дават възможност за икономически растеж, базиран на иновации и технологичен напредък. Чрез растящото внедряване на зелената енергия Европа успешно може да постигне своите цели:
Намаляване на вредните емисии
Икономически растеж
Конкурентноспособност
Намаляване вноса на горива и съответно енергийна независимост
Нови работни места
Развитие на регионалните и местни малки и средни предприятия.
Ние от Мотто Инженеринг наистина се радваме, че този доклад потвърждава нашата визия за икономическо развитие в синхрон с нуждите на природата.
Надяваме се да сме Ви били полезни с тази информация. Ако имате въпроси, ние сме насреща:
02 / 488 17 47 | 02 / 444 74 80
info@motto-engineering.eu
Източник: Българска фотоволтаична асоциация.
Свързани статии:
Описание на основните видове соларни системи
Основни характеристики на различните видове соларни панели
Какви стъпки трябва да предприемем преди изграждането на соларна система до 30 кВт?