България е на път да загърби милиарди левове финансиране по националния план за възстановяване и устойчивост в областта на енергетиката, приемайки решения, които ще направят много трудно получаването на парите.
Предизборно и пред погледа на протестиращи миньори и енергетици, поканени безпрецедентно на заседанието на парламента, депутатите отложиха да разгледат и гласуват днес актуализираната Пътна карта за климатична неутралност. Това е ключов документ към Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ), чрез който България очаква огромни средства от Брюксел, както и поетите от България ангажименти в областта на Зелената сделка.
По-късно днес депутатите гласуваха и друго решение за отлагане на поети вече ангажименти в енергетиката. Става дума за отсрочване с една година на либерализацията на пазара на ток за домакинствата – реформа, също ключова реформа по ПВУ. Първата фаза на реформата – освобождаването на цените на едро на тока за бита ще стане от 1 юли 2025, вместо от 1 юли т.г. Реално това няма да бъде усетено от домакинствата, защото премахването на регулираните цени за тях остава със срок 1 януари 2026 г.
Приемането на пътна карта за климатична неутралност е едно от условията за получаване на второто плащане по плана за възстановяване. Картата е документът, който определя във времето реформите и ангажиментите, които трябва да се изпълнят във връзка със замяната на въглищните мощности в енергийния микс с ВЕИ. Вчера на парламентарната енергийна комисия стана ясно, че и в актуализираната пътна карта продължава да има спорни ангажименти като изграждането на мощни офшорни вятърни електроцентрали.