Допълнителната такса, наложена на компаниите за производство на енергия съгласно механизма на Румъния, насочен към ограничаване на цените за крайни потребители, нарушава принципите на справедливото данъчно облагане, според решение на Конституционния съд, цитирано от Economica.net . Министерството на енергетиката казва, че анализира последиците от решението.
Конституционният съд „допусна изключението за противоконституционност и установи, че разпоредбите на чл. 15 и тези от Приложение №. 6 от OUG 27/2022 относно мерките, приложими към крайните клиенти на пазара на електроенергия и природен газ през периода 1 април 2022 г. – 31 март 2023 г., са противоконституционни.“
Няколко компании в сектора, особено тези от възобновяемата индустрия, оспориха допълнителната такса.
По механизма приходите от надценката се използват за покриване на разликата между цената, заплащана от доставчиците на енергия на пазара на едро, и регулираните цени за крайни потребители. Освен това схемата, обявена за невалидна от Конституционния съд, не успя да проработи по план и правителството натрупа стотици милиони евро неизплатени субсидии на енергийните доставчици.
Обезсиленият от Конституционния съд член установява надданъчното облагане на всички производители на електроенергия, а анексът подробно описва метода за изчисляване на надценката.
По същество всеки производител на електроенергия, включително тези във възобновяемия сектор, оттогава трябваше да плаща 100% от своите приходи, генерирани от цени над 400 RON за MWh. Парите отидоха във Фонда за енергиен преход, от който бяха платени доставчиците, които бяха принудени да фактурират ограничените цени за енергия и газ на своите клиенти.