Комисията по енергетика отхвърли ветото на президента върху закона за ВЕИ

Парламентарната комисия по енергетика отново прие Закона за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, с което отхвърли ветото на президента Румен Радев. Със свой Указ № 73, постъпил на 19 май 2025 г., държавният глава върна закона за ново обсъждане, заедно с мотивите си.

БТА припомня, че на 15 май президентът върна за преразглеждане определени разпоредби от закона. В мотивите си той заявява, че подкрепя усилията на законодателя за съобразяване на българското с европейското законодателство и необходимостта от бързо транспониране на директивите. Президентът одобрява и стремежа към улесняване на административните процедури за насърчаване използването на възобновяема енергия. Според него обаче някои текстове от закона не отразяват коректно директивите на ЕС, липсват нужните гаранционни механизми, а на места дори се стига до противоречие с европейските актове.

Заместник-министърът на енергетиката Ива Петрова заяви по време на днешното заседание на Комисията по енергетика в Народното събрание, че предлаганите промени въвеждат ключови изисквания на европейското законодателство, включително Директива 2023/2413 за насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници, която следва да бъде въведена до 1 юли 2024 г. Освен това измененията отговарят и на констатации от становище на Европейската комисия по дело срещу България от 2023 г. „Това прави закона съществен за транспонирането на европейските норми и за намаляване на риска от санкции срещу държавата“, посочи Петрова.

Зам.-министърът коментира и част от мотивите на президента. По отношение на приоритетните зони за ускорено внедряване на ВЕИ, Петрова подчерта, че тяхната регламентация е въведена още през 2023 г. във връзка с Реформа 6 от Плана за възстановяване и устойчивост. С настоящите промени се цели ускоряване на административните процедури за изграждане на съпътстваща инфраструктура.

Относно възобновяемата енергия в морето, законът вече предвижда общ срок за административните процедури, регламентиран в директивата, а останалите срокове се съдържат в приложимата нормативна уредба.

Петрова подчерта, че в закона е включено и изискването от директивата от 2023 г. за прилагане на най-бързата възможна административна и съдебна процедура, съгласно принципа на правовата държава.

„Министерството на енергетиката не подкрепя ветото и мотивите към него“, заяви още зам.-министър Петрова.

Законопроектът беше приет отново в Комисията по енергетика с 12 гласа „за“, 5 „против“ и трима „въздържали се“.

 

Източници: https://www.bta.bg/bg/news/economy/899416-komisiyata-po-energetika-othvarli-vetoto-na-prezidenta-varhu-zakona-za-vei?utm_campaign=%D0%90%D0%BA%D1%82%D1%83%D0%B0%D0%BB%D0%BD%D0%B8+%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8+%D0%BE%D1%82+%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B0+%2F+Renewable+energy+sector+updates&utm_medium=email&utm_source=newsletter#%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%B3%D0%B8%D1%8F

Копирай линка
Сподели статията

Винаги сме готови да обсъдим вашите идеи,  свържете се с нас

Пишете ни

Намерете ни

бул. Акад. Иван Гешов 104,
ет.6, офис 7
(до Пощенска банка,
вход на бул. Гешов)
София 1612
вижте карта

ЗАПИТВАНЕ ЗА ПРОДУКТ